Pure Data 0.43 - en to sv translation catalogue (102 entries)

en: Discard changes to '%s'?
sv: Förkasta ändringar i '%s'?

en: Do you want to save the changes you made in '%s'?
sv: Vill du spara dina ändringar i '%s'?

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Name:
sv: Namn:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Save contents
sv: Spara innehåll

en: Draw as:
sv: Rita som:

en: Points
sv: Punkter

en: Bezier curve
sv: Bezier-kurva

en: Open List View...
sv: Öppna listvy...

en: Cancel
sv: Ångra

en: Apply
sv: Verkställ

en: OK
sv: Ok

en: Scale
sv: Skala

en: Hide object name and arguments
sv: Göm objektnamn och argument

en: Range and size
sv: Omfång och storlek

en: X range, from
sv: Omfång (x), från

en: to
sv: till

en: Margin:
sv: Marginal:

en: Y range, from
sv: Omfång (y), från:

en: Find
sv: Sök

en: Search in
sv: Sök i

en: for:
sv: efter:

en: Close
sv: Stäng

en: Match whole word only
sv: Endast hela ord

en: Patch Font
sv: Patchtypsnitt

en: Font Size:
sv: Typsnittsstorlek:

en: Stretch:
sv: Sträck:

en: X and Y
sv: X och Y

en: X only
sv: Bara X

en: Y only
sv: Bara Y

en: Atom Box Properties
sv: Egenskaper för Atom

en: Width:
sv: Bredd:

en: Lower:
sv: Lägre:

en: Upper:
sv: Övre

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Top
sv: Överkant

en: Bottom
sv: Underkant

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Receive symbol:
sv: Mottagarsymbol:

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Foreground color
sv: Förgrundsfärg

en: Label color
sv: Textfärg

en: Init
sv: Initiera

en: No init
sv: Initiera inte

en: Jump on click
sv: Ändra värde vid klick

en: Steady on click
sv: Behåll värde vid klick

en: %s Properties
sv: Egenskaper för %s

en: Save
sv: Spara

en: X offset
sv: x-position

en: Y offset
sv: y-position

en: Colors
sv: Färger

en: Background
sv: Bakgrund

en: Front
sv: Förgrund

en: Compose color
sv: Skapa ny färg

en: Test label
sv: Testtext

en: really quit?
sv: Vill du avsluta?

en: Close this window??
sv: Stäng fönstret?

en: Pd window
sv: Huvudfönster

en: Send Message...
sv: Sänd meddelande

en: Message
sv: Meddelande

en: Font
sv: Typsnitt

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Edit
sv: Redigera

en: File
sv: Fil

en: Help
sv: Hjälp

en: Put
sv: Placera

en: Window
sv: Fönster

en: New
sv: Ny

en: Open
sv: Öppna

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Print...
sv: Skriv ut...

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Select All
sv: Markera allt

en: Text Editor
sv: Textredigerare

en: Tidy Up
sv: Städa upp

en: Edit Mode
sv: Redigeringsläge

en: Object
sv: Objekt

en: Comment
sv: Kommentar

en: VU Meter
sv: VU-mätare

en: Graph
sv: Graf

en: Find...
sv: Sök...

en: Find Again
sv: Sök igen

en: Find Last Error
sv: Sök senaste fel

en: DSP On
sv: DSP på

en: DSP Off
sv: DSP av

en: Test Audio and MIDI...
sv: Testa ljud och MIDI...

en: Minimize
sv: Minimera

en: Zoom
sv: Zooma

en: Parent Window
sv: Föräldrafönster

en: About Pd
sv: Om Pd

en: HTML Manual...
sv: HTML-manual...

en: Browser...
sv: Bläddra...

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Open Recent
sv: Öppna senaste

en: Quit
sv: Avsluta

en: Properties
sv: Egenskaper
