Pure Data 0.43 - en to hu translation catalogue (158 entries)

en: Discard changes to '%s'?
hu: Elveti '%s' változtatásait?

en: Do you want to save the changes you made in '%s'?
hu: El akarja menteni '%s' változásait?

en: Copy
hu: Másol

en: Paste
hu: Beilleszt

en: Array Properties
hu: Array tulajdonságai

en: Name:
hu: Név:

en: Size:
hu: Méret:

en: Save contents
hu: Tartalom mentése

en: Draw as:
hu: Megjelenítés:

en: Points
hu: Pontok

en: Polygon
hu: Sokszög

en: Bezier curve
hu: Bezier görbe

en: Put array into:
hu: Array helye:

en: New graph
hu: Új graph

en: Last graph
hu: Legutóbbi graph

en: Delete array
hu: Array-t töröl

en: Open List View...
hu: Lista nézet megnyitása...

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Audio Settings
hu: Hang beállítások

en: Save all settings
hu: Minden bellítást ment

en: Sample rate:
hu: Mintavétel (Hz):

en: Delay (msec):
hu: Késés (ms):

en: Input device 1:
hu: 1. bemeneti eszköz:

en: Channels:
hu: Csatornák:

en: Input device 2:
hu: 2. bemeneti eszköz:

en: Input device 3:
hu: 3. bemeneti eszköz:

en: Input device 4:
hu: 4. bemeneti eszköz:

en: Output device 1:
hu: 1. kimeneti eszköz:

en: (same as input device) ..............
hu: (ugyanaz mint a bemeneti eszköz) ..............

en: Output device 2:
hu: 2. kimeneti eszköz:

en: Output device 3:
hu: 3. kimeneti eszköz:

en: Output device 4:
hu: 4. bemeneti eszköz:

en: Use multiple devices
hu: Több eszköz használata

en: Canvas Properties
hu: Canvas tulajdonságai

en: Scale
hu: Méretarány

en: X units per pixel:
hu: X egység képpontonként:

en: Y units per pixel:
hu: Y egység képpontonként:

en: Appearance on parent patch
hu: Megjelenés a szülő patch-en

en: Graph-On-Parent
hu: Megjelenítés a szülőn

en: Hide object name and arguments
hu: Elemnév és paraméterek elrejtése

en: Range and size
hu: Tartomány és méret

en: X range, from
hu: X tartomány, kezdet

en: to
hu: vég

en: Margin:
hu: Margó:

en: Y range, from
hu: Y tartomány, kezdet

en: Find
hu: Keres

en: Search in
hu: Keresés itt:

en: for:
hu: erre:

en: Close
hu: Bezár

en: Match whole word only
hu: Csak egész szavas egyezés

en: Pd window
hu: Pd ablak

en: Font Properties
hu: Betű tulajdonságai

en: %s Font
hu: %s betűkészlet

en: Font Size
hu: Betűméret

en: Stretch
hu: Nyújtás

en: X and Y
hu: X és Y

en: X only
hu: csak X

en: Y only
hu: csak Y

en: Atom Box Properties
hu: Atom Box tulajdonságai

en: Width:
hu: Szélesség:

en: Limits
hu: Korlátok

en: Lower:
hu: Alsó:

en: Upper:
hu: Felső:

en: Label
hu: Címke

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Top
hu: Fent

en: Bottom
hu: Lent

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Send symbol:
hu: Küldött symbol:

en: Receive symbol:
hu: Fogadott symbol:

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Foreground color
hu: Szín

en: Label color
hu: Címkeszín

en: Init
hu: Kezdőérték

en: No init
hu: Nincs kezdőérték

en: Jump on click
hu: Kattintásra ugorjon

en: Steady on click
hu: Kattintásra várjon

en: %s Properties
hu: %s tulajdonságai

en: Save
hu: Ment

en: X offset
hu: X offszet

en: Y offset
hu: Y offszet

en: Colors
hu: Színek

en: Background
hu: Háttér

en: Front
hu: Előtér

en: Compose color
hu: Színkeverés

en: Test label
hu: Teszt címke

en: MIDI Settings
hu: MIDI beállítások

en: ALSA MIDI Settings
hu: ALSA MIDI beállítások

en: Use multiple ALSA devices
hu: Több ALSA eszköz használata

en: In Ports:
hu: Bejövő portok:

en: Out Ports:
hu: Kimenő portok:

en: Discard changes to this window??
hu: Elveti az ablak változtatásait?

en: really quit?
hu: tényleg kilép?

en: Close this window??
hu: Bezárja ezt az ablakot??

en: Associated Files
hu: Kapcsolódó fájlok

en: Pd Files
hu: Pd fájlok

en: Max Patch Files
hu: Max patch fájlok

en: Max Text Files
hu: Max szövegfájlok

en: Max Patch Files (.pat)
hu: Max patch fájlok (.pat)

en: Max Text Files (.mxt)
hu: Max szövegfájlok (.mxt)

en: WARNING: Font family '%s' not found, using default (%s)
hu: FIGYELEM: Nem található '%s' betűcsalád, az alapbeállítás (%s) érvényes

en: WARNING: Font weight '%s' not found, using default (%s)
hu: FIGYELEM: Nem található '%s' betűvastagság, az alapbeállítás (%s) érvényes

en: ERROR: 'pd' never showed up, 'pd-gui' quitting!
hu: HIBA: a 'pd' nem jelentkezett, a 'pd-gui' kilép!

en: Untitled
hu: Névtelen

en: Send Message...
hu: Üzenet küldése...

en: Message
hu: Üzenet

en: Font
hu: Betű

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Edit
hu: Szerkeszt

en: File
hu: Fájl

en: Help
hu: Súgó

en: Media
hu: Média

en: Put
hu: Új

en: Window
hu: Ablak

en: New
hu: Új

en: Open
hu: Megnyit

en: Save As...
hu: Ment új néven...

en: Print...
hu: Nyomtat...

en: Undo
hu: Mégsem!

en: Redo
hu: Mégis!

en: Cut
hu: Kivág

en: Duplicate
hu: Duplikál

en: Select All
hu: Mindent kijelöl

en: Text Editor
hu: Szövegszerkesztő

en: Tidy Up
hu: Elrendez

en: Toggle Console
hu: Konzol ki/be

en: Clear Console
hu: Konzolt ürít

en: Edit Mode
hu: Szerkesztő üzemmód

en: VU Meter
hu: VU-meter

en: Find...
hu: Keres...

en: Find Again
hu: Újra keres

en: Find Last Error
hu: Legutóbbi hiba helye

en: DSP On
hu: DSP be

en: DSP Off
hu: DSP ki

en: Test Audio and MIDI...
hu: Hang és MIDI tesztelése...

en: Load Meter
hu: Terhelésmérő

en: Minimize
hu: Kicsinyít

en: Zoom
hu: Nagyító

en: Parent Window
hu: Szülő ablak

en: Bring All to Front
hu: Mindent előtérbe hoz

en: About Pd
hu: A Pd-ről

en: HTML Manual...
hu: HTML kézikönyv...

en: Browser...
hu: Beépített böngésző...

en: Preferences...
hu: Beállítások...

en: Open Recent
hu: Legutóbbi fájlok

en: Audio settings...
hu: Hang beállítások...

en: MIDI settings...
hu: MIDI beállítások...

en: Quit
hu: Kilép

en: Clear Menu
hu: Konzolt ürít

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Signal
hu: Jel

en: Filters
hu: Szűrők

en: Math
hu: Számítások

en: Sampling
hu: Mintavételezés

en: Others
hu: Egyéb

en: GUI
hu: Kezelőfelület
