Pure Data 0.43 - en to fr translation catalogue (215 entries)

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Array Properties
fr: Propriétés du tableau

en: Name:
fr: Nom :

en: Size:
fr: Taille :

en: Save contents
fr: Enregistrer les données

en: Draw as:
fr: Tracer avec :

en: Polygon
fr: Polygones

en: Bezier curve
fr: Courbes de Bézier

en: Put array into:
fr: Insérer le tableau dans :

en: New graph
fr: Nouveau graphique

en: Last graph
fr: Graphique le plus récent

en: Delete array
fr: Supprimer le tableau

en: Open List View...
fr: Voir la liste...

en: Cancel
fr: Annuler

en: Apply
fr: Appliquer

en: Audio Settings
fr: Paramètres audio

en: Save All Settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Sample rate:
fr: Échantillonnage :

en: Delay (msec):
fr: Délai (msec) :

en: Block size:
fr: Vecteur audio :

en: Use callbacks
fr: Callbacks

en: Input device 1:
fr: Périphérique d'entrée 1 :

en: Channels:
fr: Canaux :

en: Input device 2:
fr: Périphérique d'entrée 2 :

en: Input device 3:
fr: Périphérique d'entrée 3 :

en: Input device 4:
fr: Périphérique d'entrée 4 :

en: Output device 1:
fr: Périphérique de sortie 1 :

en: (same as input device) ..............
fr: (identique au périphérique d'entrée) ..............

en: Output device 2:
fr: Périphérique de sortie 2 :

en: Output device 3:
fr: Périphérique de sortie 3 :

en: Output device 4:
fr: Périphérique de sortie 4 :

en: Use multiple devices
fr: Utiliser plusieurs périphériques

en: WARNING: unknown graphme flags received in pdtk_canvas_dialog
fr: ATTENTION : option inconnue de graphme reçue dans pdtk_canvas_dialog

en: Canvas Properties
fr: Propriétés du canevas

en: Scale
fr: Échelle

en: X units per pixel:
fr: Unités par pixel X :

en: Y units per pixel:
fr: Unités par pixel Y :

en: Appearance on parent patch
fr: Apparence dans le patch source

en: Graph-On-Parent
fr: Tracer dans le patch source

en: Hide object name and arguments
fr: Masquer le nom et les paramètres

en: Range and size
fr: Plage et taille

en: X range, from
fr: Plage X, de

en: to
fr: à

en: Margin:
fr: Marge

en: Y range, from
fr: Plage Y, de

en: Data Properties
fr: Propriétés des données

en: Send (Ctrl s)
fr: Envoyer (Ctrl-S)

en: OK (Ctrl t)
fr: OK (Ctrl-T)

en: Couldn't find '%s' in %s
fr: Je n'ai pas trouvé '%s' dans %s

en: Find
fr: Rechercher

en: Search in
fr: Recherches dans

en: Pd window
fr: Fenêtre Pd

en: for:
fr: pour :

en: Match whole word only
fr: Rechercher le mot complet uniquement

en: Close
fr: Fermer

en: %s Font
fr: Police de %s

en: Font Size
fr: Taille de la police :

en: Stretch
fr: Étirer

en: X and Y
fr: X et Y

en: X only
fr: Seulement X

en: Y only
fr: Seulement Y

en: Atom Box Properties
fr: Propriétés de l'élément

en: Width:
fr: Largeur :

en: Limits
fr: Limites

en: Lower:
fr: Inférieure :

en: Upper:
fr: Supérieure :

en: Label
fr: Étiquette

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Top
fr: Haut

en: Bottom
fr: Bas

en: Send symbol:
fr: Envoyer vers :

en: Receive symbol:
fr: Recevoir de :

en: Background color
fr: Couleur de fond

en: Foreground color
fr: Couleur du premier plan

en: Label color
fr: Couleur de l'étiquette

en: Init
fr: Initialiser

en: No init
fr: Ne pas initialiser

en: Jump on click
fr: Direct

en: Steady on click
fr: Relatif

en: %s Properties
fr: Propriétés de %s

en: Save
fr: Enregistrer

en: X offset
fr: Décalage X

en: Y offset
fr: Décalage Y

en: Colors
fr: Couleurs

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Front
fr: Avant-plan

en: Compose color
fr: Palette

en: Test label
fr: Le beau bateau

en: Send a Pd message
fr: Envoyer un message à Pd

en: (use arrow keys for history)
fr: (Utiliser les flèches pour l'historique)

en: MIDI Settings
fr: Configuration MIDI

en: ALSA MIDI Settings
fr: Configuration ALSA MIDI

en: Use multiple ALSA devices
fr: Utiliser plusieurs périphériques ALSA

en: In Ports:
fr: Ports d'entrée :

en: Out Ports:
fr: Ports de sortie :

en: Pd search path for objects, help, fonts, and other files
fr: Chemins pour les objets et les autres fichiers

en: Use standard extensions
fr: Extensions standards

en: Verbose
fr: Verbeux

en: Add new library
fr: Ajouter une nouvelle logithèque

en: Edit library
fr: Éditer logithèque

en: Pd libraries to load on startup
fr: Logithèques à charger au démarrage

en: Startup flags:
fr: Options au démarrage :

en: Defeat real-time scheduling
fr: Échec de l'ordonnanceur temps-réel

en: Help Browser
fr: Aide

en: (Tcl) INVALID COMMAND NAME:
fr: (Tcl) NOM DE COMMANDE INVALIDE :

en: (Tcl) UNHANDLED ERROR:
fr: (Tcl) ERREUR NON GÉRÉE :

en: About Pd
fr: À propos de Pd

en: Save As...
fr: Enregistrer sous...

en: Print...
fr: Imprimer...

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Tidy Up
fr: Ranger

en: Edit Mode
fr: Mode Édition

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Rétablir

en: New
fr: Nouveau

en: Open
fr: Ouvrir

en: Cut
fr: Couper

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Font
fr: Police

en: Clear Console
fr: Effacer la console

en: Object
fr: Objet

en: Number
fr: Nombre

en: Symbol
fr: Symbole

en: Comment
fr: Commentaire

en: Toggle
fr: Interrupteur

en: Number2
fr: Nombre-2

en: Vslider
fr: Glissière verticale

en: Hslider
fr: Glissière horizontale

en: Vradio
fr: Boutons verticaux

en: Hradio
fr: Boutons horizontaux

en: VU Meter
fr: VU-mètre

en: Canvas
fr: Canevas

en: Graph
fr: Graphique

en: Array
fr: Tableau

en: Find...
fr: Rechercher...

en: Find Again
fr: Rechercher encore

en: Find Last Error
fr: Rechercher la dernière erreur

en: Test Audio and MIDI...
fr: Tester l'audio et le MIDI...

en: Load Meter
fr: CPU-mètre

en: Preferences
fr: Préférences

en: Minimize
fr: Réduire

en: Bring All to Front
fr: Tout ramener au premier plan

en: Next Window
fr: Fenêtre suivante

en: Previous Window
fr: Fenêtre précédente

en: Parent Window
fr: Fenêtre source

en: HTML Manual...
fr: Manuel HTML...

en: Browser...
fr: Navigateur...

en: Report a bug
fr: Signaler un bogue

en: Tcl prompt
fr: Invite de TCL

en: Clear Menu
fr: Effacer le menu

en: Path...
fr: Chemins...

en: Startup...
fr: Démarrage...

en: Audio Settings...
fr: Configuration audio...

en: MIDI Settings...
fr: Configuration MIDI...

en: Open Recent
fr: Ouvrir l'élément récent

en: Quit
fr: Quitter

en: Properties
fr: Propriétés

en: Help
fr: Aide

en: (Tcl) MISSING CLOSE-BRACE '}':
fr: (Tcl) ABSENCE DE L'ACCOLADE DE FIN '}' :

en: (Tcl) MISSING CLOSE-BRACKET ']':
fr: (Tcl) ABSENCE DU CROCHET DE FIN ']' :

en: Tcl:
fr: Tcl :

en: audio I/O error
fr: erreur E/S audio

en: Log:
fr: Journal :

en: error
fr: erreur

en: debug
fr: débogage

en: all
fr: tout

en: Ignoring '%s': doesn't look like a Pd-file
fr: Ignoré '%s' : ne semble pas être un fichier Pd

en: -------dimensions(digits)(pix):-------
fr: -------dimensions(chiffres)(pix):-------

en: --------flash-time(ms)(ms):---------
fr: --------durées_flash(ms)(ms):---------

en: -----------output-range:-----------
fr: -----------plage_sortie:-----------

en: ------selectable_dimensions(pix):------
fr: ------dimensions_poignée(pix):------

en: ------visible_rectangle(pix)(pix):------
fr: ------visibilité_rectangle(pix)(pix):------

en: bottom:
fr: bas :

en: height:
fr: hauteur :

en: hold:
fr: allumé :

en: intrrpt:
fr: éteint :

en: left:
fr: gauche :

en: log-height:
fr: log-hauteur :

en: max:
fr: max :

en: min:
fr: min :

en: right:
fr: droite :

en: size:
fr: taille :

en: top:
fr: haut :

en: value:
fr: valeur :

en: width:
fr: largeur :

en: Do you want to save the changes you made in '%s'?
fr: Enregistrer les changements de '%s' ?

en: Discard changes to '%s'?
fr: Annuler les changements de '%s' ?

en: Undo clear
fr: Annuler Effacer

en: Undo connect
fr: Annuler Connecter

en: Undo cut
fr: Annuler Couper

en: Undo disconnect
fr: Annuler Déconnecter

en: Undo duplicate
fr: Annuler Dupliquer

en: Undo motion
fr: Annuler Déplacer

en: Undo paste
fr: Annuler Coller

en: Undo typing
fr: Annuler Frappe

en: Redo clear
fr: Rétablir Effacer

en: Redo connect
fr: Rétablir Connecter

en: Redo cut
fr: Rétablir Cut

en: Redo disconnect
fr: Rétablir Déconnecter

en: Redo duplicate
fr: Rétablir Dupliquer

en: Redo motion
fr: Rétablir Déplacer

en: Redo paste
fr: Rétablir Coller

en: Redo typing
fr: Rétablir Frappe

en: Patch Font
fr: Police du patch

en: Edit
fr: Édition

en: File
fr: Fichier

en: Media
fr: Média

en: Put
fr: Ajouter

en: Window
fr: Fenêtre

en: Text Editor
fr: Éditeur de texte

en: Preferences...
fr: Préférences...

en: Paths
fr: Chemins

en: Close this window?
fr: Fermer cette fenêtre ?
